Czy jesteś zadowolona/y z pracy? Niewielu z nas zadaje sobie to pytanie na bieżąco. Słyszymy je raczej od innych, przy okazji spotkań z dawnymi znajomymi czy też podczas zjazdów absolwentów. Niektórych z nas to pytanie ‘zamurowuje’. Dlaczego tak się dzieje? Częściowo trudność ta może wynikać z tego, że zadowolenie z pracy posiada dwa swoje komponenty – poznawczy i emocjonalny, które mogą się rozjeżdżać w przeciwnych kierunkach niczym dwa pociągi.

Aspekt poznawczy zadowolenia z pracy odzwierciedla na ile myślimy, że jesteśmy usatysfakcjonowani z pracy, mamy dobre warunki w pracy i osiągnięcia. Natomiast aspekt emocjonalny pracy pokazuje emocje, jakie towarzyszą nam podczas wykonywania pracy – np. jak silnie podczas wykonywania naszej pracy jesteśmy podekscytowani, pogodni, aktywni, spokojni, czy też zdenerwowani, stremowani, zmartwieni, a nawet wrodzy.

W toku mojej pracy zawodowej zauważyłam właśnie, że szczególnie duży dyskomfort odczuwają osoby, które po godzinach pracy oceniają swoją pracę dobrze i z perspektywy (np. wakacji) są z niej zadowoleni, jednak na co dzień w miejscu pracy realizując konkretne zadania odczuwają bardzo dużo negatywnych emocji. To właśnie taka sytuacja, kiedy pociągi się rozjeżdżają. Poniżej propozycja pytań, które warto w takiej sytuacji zadać samemu sobie, przy odpowiedzi korzystając ze skali 1-10 (1 – wcale, 10 – w pełni):

1. Na ile moja praca jest zbieżna z tym, co jest dla mnie w życiu ważne?
2. Na ile moja praca wykorzystuje moje szczególne talenty, na rozwijaniu których bardzo mi zależy, czyli jaką część moich zadań stanowią czynności, które mnie uskrzydlają?
3. W jakim stopniu aktualna praca wpisuje się w moje cele życiowe i dążenia?
4. W jakim stopniu aktualna praca wpisuje się w moje aktualne potrzeby życiowe, w tę sytuację, którą mam tu i teraz?
5. Na ile uważam, że doskonalenia wymagają moje ‘twarde’ umiejętności zawodowe, abym czuł/a się bardziej komfortowo wykonując pewne zadania? Mogą to być umiejętności językowe, znajomość określonych aplikacji, a może coś innego…
6. Na ile uważam, że doskonalenia wymagają moje określone umiejętności ‘miękkie’ (takie jak np. komunikacja z innymi, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie sobą w czasie, delegowanie), abym czuł/a się bardziej komfortowo realizując zadania na moim aktualnym stanowisku?

Polecam bliżej przyjrzeć się tym obszarom, w których odpowiedzi uzyskały mniej niż 5 punktów – samodzielnie lub we współpracy z doświadczonym konsultantem kariery.

Warto zadbać o swój poziom satysfakcji z pracy, gdyż wpływa ona na poziom jakości naszego życia. Badania naukowe pokazują, że dla niektórych osób ocena zadowolenia z pracy jest najważniejszym elementem składowym ogólnego zadowolenia, czyli oceny satysfakcji czerpanej z życia.

dr Agnieszka Bott-Alama, coach kariery, trener, doradca zawodowy

Prowadziła badania dotyczące satysfakcji pracy w grupie menedżerów.