/, Aktualności, Porady/Co to jest biofeedback i kiedy warto z niego skorzystać?

Co to jest biofeedback i kiedy warto z niego skorzystać?

Rodzaje i znaczenie fal mózgowych

Delta, Theta, Alpha, SMR, Beta – to nazwy fal mózgowych o różnych zakresach i częstotliwościach, aktywnie wpływających na funkcjonowanie naszej psychiki. Ich działanie odczuwamy w różnych sytuacjach – kiedy śpimy, budzimy się, uczymy, koncentrujemy, tworzymy, medytujemy, wspominamy – jesteśmy zmęczeni albo spięci. Ich niedobór albo nadmiar może świadczyć o złym samopoczuciu, przemęczeniu, stresie, ale również o zaburzeniach, jak ADHD, ADD, padaczka, depresja, czy lęk. Czy możemy wpłynąć na ich działanie? Czy istnieje sposób na poprawę funkcjonowania naszego organizmu poprzez zmianę na poziomie odpowiednich pasm fal mózgowych? TAK! Mamy bezpośredni wpływ na działanie naszego mózgu.

Czym jest biofeedback?

Sięgając do źródłosłowu, możemy mówić o feedbacku, czyli informacji zwrotnej, z przedrostkiem bio- odnoszącym się do biologicznych procesów zachodzących w naszym organizmie. Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje biofeedbacku: fizjologiczny (czujniki umieszczane są na palcach bądź czole pacjenta) oraz eeg-biofeedback, inaczej neurofeedback (elektrody mocujemy do skóry głowy). Dzięki biofeedbackowi fizjologicznemu możemy kontrolować funkcje autonomicznego układu nerwowego (temperatura, przewodność skóry, oddech, rytm serca), natomiast neurofeedback pozwala na rejestrowanie aktywności elektrycznej wytwarzanej przez neurony. Podczas sesji mamy możliwość obserwowania i rejestrowania amplitud i częstotliwości fal mózgowych, wyświetlania tych danych na ekranie monitora w postaci wykresów bądź obrazów, a także bieżącego trenowania i regulacji ich poziomu w celu zmiany wzorca na pożądany, najbardziej sprzyjający właściwemu przebiegowi procesów wewnętrznych mózgu.

Jak działa?

Dzięki wykorzystaniu angażujących gier i animacji komputerowych możemy uczyć się modyfikować reakcje własnego mózgu, aby wytwarzał on nowe, pożądane wzorce i połączenia elektryczne, a przez to działał wydajniej i efektywniej. Sami wpływamy na działanie mózgu!

Dla kogo jest biofeedback?

Dla tych, którzy zmagają się z lękiem, depresją, cierpią na ADHD, ADD, padaczkę, migrenowe bóle głowy, bezsenność, uzależnienia – odpowiednie treningi wspomogą leczenie i zapewnią długotrwałe efekty. Dla osób zdrowych, które chcą poprawić jakość swego życia – łatwiej się koncentrować, szybciej uczyć, mniej stresować, w pełni odpoczywać i relaksować się. Dla sportowców, studentów, pracowników korporacji… Dla każdego, kto chce lepiej żyć.

Kiedy  warto stosować biofeedback?

W dowolnym momencie, gdy czujesz, że możesz lepiej funkcjonować. Zawsze, gdy potrzebujesz pomocy. Z wynikiem badania eeg i zaleceniem lekarza albo bez.

Zastosowanie biofeedbacku

Już w 2013 roku techniki Biofeedbacku były oficjalnie stosowane w USA przy leczeniu PTSD w 17 ośrodkach wojskowych i dla weteranów. Obecnie jest on powszechnie zalecany na całym świecie.

Potrzebujesz więcej informacji?

Chcesz skorzystać z porady? Umów się na wizytę 🙂

Agnieszka Wrzesień – psycholog, psychotraumatolog,neuroterapeuta

2019-04-11T09:54:36+00:00Luty 2019|Agnieszka Wrzesień, Aktualności, Porady|